Zakup zbiornika betonowego to niemały wydatek, dlatego trzeba to dokładnie przemyśleć.

Na rynku istnieje wiele firm, specjalizujących się w produkcji zbiorników betonowych – szamb. Decydując się na zakup powinniśmy wziąć pod uwagę cenę – jeśli będzie zbyt niska, wówczas koszty obsługi zbiornika znacznie wzrosną. Zwłaszcza, kiedy zbiornik zostanie zamontowany na terenie o podwyższonym poziomie wód gruntowych. Wiąże się to z częstym opróżnianiem zbiornika, co zwiększa oczywiście koszty, z czego największym jest wymiana na nowy.

Wybierając firmę, która zamontuje dla nas zbiornik betonowy, powinniśmy sprawdzić czy posiada ciężki sprzęt. Bez tego firmy ograniczają ilość zbrojenia, grubość ścian zbiornika (czy ograniczają wagę) czy nawet kupując tańszy cement z dużą ilością popiołów. Obniżenie wagi zbiornika obniża cenę montażu. Jednak to tylko pozorne oszczędności, które podczas eksploatowania mogą doprowadzić do uszkodzenia zbiornika, a w konsekwencji jego wymiany, oczywiście generując więcej kosztów.

Prawidłowo wykonany zbiornik o pojemności 10m3 waży około 10 ton, a więc do jego zamontowania potrzebny jest ciężki sprzęt, w tym dźwig. Odpowiednio wykonany i zamontowany zbiornik służy nam przez kilkanaście lat, a jego obsługa nie generuje większych kosztów, związanych chociażby z częstym wybieraniem wód gruntowych czy opadowych.